top of page
projekt domu parterowego Sokrates | architekci poznań

Indywidualny projekt domu Sokrates

Starożytna koncepcja
w nowoczesnym wydaniu.

+48 61 415 13 20

autor projektu: architekt Roman Lis wraz z zespołem

autor zdjęć: bliskopoznania.pl

 

Zakres prac. Nie tylko projekt domu

Indywidualny projekt domu to rozwiązanie szyte na miarę. Dzięki niemu możesz zbudować dom idealnie dostosowany do swoich potrzeb, wielkości działki czy nawet… jej nasłonecznienia. Tak, jak w przypadku tego domu parterowego. 

 

Dla klienta przygotowaliśmy kompleksowo indywidualny projekt domu parterowego wraz z aranżacją wnętrz. W imieniu inwestora zajęliśmy się również uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę, a także opracowaniem dokumentów przedprojektowych. 

 

Projekt powstał na podstawie starożytnej koncepcji domu słonecznego oraz nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Całość idealnie wpasowuje się w otoczenie oraz zachęca do wspólnego spędzania czasu przy rodzinnym stole i w ogrodzie

projekt domu parterowego Sokrates rzut | disinn architekci Poznań, Warszawa, Wrocław

Dużo słońca i harmonia z naturą

Indywidualny projekt domu parterowego w nowoczesnym stylu to 130 m2 przestrzeni przygotowanej z myślą o komforcie rodziny 2+2. Inspiracją dla niego był dom Sokratesa, w którym strefa dzienna znajduje się od południa, a pomieszczenia techniczne - od północy. Dzięki temu rozwiązaniu dom maksymalnie wykorzystuje energię słońca przez cały rok. 

 

Duże okna w salonie pięknie doświetlają przestrzeń. Ich wysokość - 2,5 metra jest optymalna dla ekspozycji słonecznej tego domu. Dzięki nim salon nie tylko stał się jasny, ale też płynnie przenika się z przestrzenią ogrodu. Aby uniknąć nadmiernego przegrzewania pomieszczeń w lecie, w oknach zastosowaliśmy eleganckie żaluzje zewnętrzne. Dzięki nim można płynnie
precyzyjnie regulować ilość słońca wpadającego do wnętrza. 

Indywidualne rozwiązania

W przestronnym salonie znalazło się także miejsce na ogromny drewniany stół jadalniany. To miejsce, gdzie rozgrywa się życie całej rodziny oraz spotkania z przyjaciółmi. Centralnie usytuowana strefa dzienna rozdziela sypialnie dla rodziców i nastoletnich dzieci. Obie części wyposażyliśmy we własne łazienki. To rozwiązanie zapewnia prywatność i spokój wszystkim członkom rodziny. 

 

Integralną częścią domu jest rozległy taras oraz ogród, który można podziwiać z salonu. Parterowy układ budynku oraz brak stopni na linii dom - taras - ogród ułatwiają komunikację i dają poczucie harmonii między wnętrzem a naturalnym otoczeniem domu.

projekt domu parterowego Sokrates | disinn architekci Poznań, Warszawa, Wrocław
projekt domu parterowego Sokrates | disinn architekci Poznań, Warszawa, Kraków

Funkcjonalność wynika tu z prostoty

Chcieliśmy zaprojektować dom o prostej bryle bez nadmiernej konstrukcji. Dlatego zamiast tradycyjnej więźby dachowej czy ciężkiego, betonowego stropu, zastosowaliśmy prefabrykowany wiązar kratowy. Efekt? Skuteczne obniżenie kosztów budowy i zysk w postaci dodatkowych m2 przestrzeni użytkowej na poddaszu.

 

Aby zapewnić maksymalne nasłonecznienie pomieszczeń, szerokość budynku nie mogła mieć więcej niż 933 cm. To w połączeniu z kształtem działki oraz wjazdem od zachodu zainspirowało nas do umieszczenia wiaty garażowej w nietypowym miejscu - od strony północno-wschodniej. Jednocześnie, rezygnując z budowy tradycyjnego garażu, obniżyliśmy koszt całej inwestycji o 60-80 tysięcy

Twój dom również może być inspirowany starożytną filozofią
Sokratesa

powiedz nam, jak chcesz mieszkać

Projekt domu parterowego Sokrates 

Czyli jak to wszystko poukładaliśmy?

 
jaka technologia budowy domu? | disinn architekci Poznań, Warszawa, Wrocław

Technologia budowy

Dom zaprojektowaliśmy w technologii murowanej z zastosowaniem silki, która powstaje z naturalnych materiałów. Zarówno ściany, jak i podłogę ociepliliśmy 20-centymetrowym styropianem. Na dachu od strony południowej zostały zamontowane panele fotowoltaiczne, co pozwoliło skutecznie obniżyć rachunki za prąd niemal do 0 zł.

jak ogrzewać dom? | disinn architekci Poznań, Warszawa, Wrocław

Efektywne ogrzewanie 
bez strat energii

W budynku zaplanowaliśmy ogrzewanie podłogowe gazowe. Izolacja termiczna w dolnym pasie i skosach kratownicy skutecznie obniża ilość energii potrzebnej do ogrzania domu. Dodatkowo aż 70% wielkopowierzchniowych okien ma wystawy na południe. Dzięki temu zimą osiągamy oszczędność energii na poziomie 30-40%.

z czego budować dom? | disinn architekci Poznań, Warszawa, Wrocław

Ponadczasowe materiały

Idąc za przykładem Greków, w indywidualnym projekcie domu parterowego wykorzystaliśmy naturalne materiały. Silka, z której zbudowane są ściany, w 90% składa się z piasku, w 7% z wapna i w 3% z wody. Zapewnia jej to właściwości akumulacji ciepła zbliżone do naturalnego kamienia. Projekt w stonowanej kolorystyce z akcentami z drewna łączy stylistycznie wnętrze z ogrodem, dając wrażenie pełnej harmonii z naturą. Całości dopełnia piękna płaska dachówka. 

polecam| disinn architekci Poznań, Warszawa, Wrocław

Co mówią o nas klienci?

 

Chcielibyśmy zarekomendować biuro architektoncizne architekta Romana Lis  jako godnego polecenia wykonawcę usług architektonicznych. Zakres zleconych prac zawierał wykonanie projektu budowlanego naszego domu jednorodzinnego oraz uzyskania decyzji
o pozwoleniu na budowę.

Jacek K.

 

Wiedza na temat branży budowlanej reprezentowana przez architekta Roman Lis i jego zespół stoi na bardzo wysokim poziomie. Bezwzględnym atutem firmy jest szeroka oferta i kompleksowe podejście do powierzanych zadań projektowych. Bez obaw możemy polecić każdemu potencjalnemu inwestorowi usługi architektoniczne świadczone przez firmę disinn.architekc

Tomasz R.

 

Jak rozpocząć współpracę i zrealizować indywidualny projekt domu inspirowany starożytną filozofią?

bottom of page