Nowoczesny dom

Hej! Nazywam się Roman Lis i od ponad 10 lat jestem architektem IARP.
Dołącz do nas, a wprost na Twojego e-maila będą trafiały nowe publikacje. Bez spamu! 

 
 

Dziękujemy za przesłanie!

  • Agnieszka

Czym jest mapa ewidencyjna i gdzie można ją uzyskać?

Zaktualizowano: 5 dni temu

Jeżeli linie i oznaczenia na mapie wywołują u Ciebie mętlik w głowie, pojęcia: "mapa ewidencyjna", "mapa zasadnicza" oraz "mapa do celów projektowych", oznaczają to samo, nie przejmuj się! Postaram się opowiedzieć Ci o mapie ewidencyjnej, pokazać czym się charakteryzuje i podpowiedzieć jak ją uzyskać.Spis treści:Mapa ewidencyjna - co to jest?


Jest to nic innego, jak wizualizacja danych o gruntach, budynkach oraz ich właścicielach.Mapa ewidencyjna wypis i wyrys - o co chodzi?


Wypis z ewidencji gruntów to dokument tekstowy, który zawiera informacje nt. dokładnej lokalizacji nieruchomości, jej powierzchni, klas gruntu oraz właścicieli.

Wyrys z ewidencji gruntu to fragment mapy ewidencyjnej zawierającej jedynie wnioskowaną przez nas działkę wraz z przyległymi gruntami.Mapa ewidencyjna - do czego służy?


Mapa ewidencyjna jest niezbędna do dokonania wpisu w księdze wieczystej oraz podczas sporządzania aktu notarialnego podczas procedury sprzedaży nieruchomości. Jest również wykorzystywana w procesie podziału nieruchomości. Stanowi również załącznik do wniosków formalnych np. uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Informacje, które możemy z niej wyczytać są przydatne w procesie projektowym oraz budowlanym.Jakie informacje zawiera mapa ewidencyjna?


Treści, które powinny znajdować się na mapie to przede wszystkim:

  • granice i numery działek ewidencyjnych;

  • punkty graniczne;

  • kontury budynków z oznaczeniem rodzaju budynku;

  • kontury użytków gruntowych i ich oznaczenia;

  • kontury klasyfikacyjne i ich oznaczenia;

  • granice jednostek podziału terytorialnego państwa (województw, powiatów, gmin) oraz obrębów ewidencyjnych;

  • nazwy ulic, placów oraz obiektów fizjograficznych.Jak i gdzie uzyskać mapę ewidencyjną?


Mapę ewidencyjną uzyskasz w Starostwie Powiatowym, na terenie którego położona jest twoja działka. Wniosek można złożyć osobiście w siedzibie urzędu, za pomocą tradycyjnej poczty lub skrzynki ePUAP.