top of page
Nowoczesny dom

Hej! Nazywam się Roman Lis i od ponad 10 lat jestem architektem IARP.
Dołącz do nas, a wprost na Twojego e-maila będą trafiały nowe publikacje. Bez spamu! 

 
 

Dziękujemy za przesłanie!

  • Zdjęcie autoraRoman Lis

Odmowa ustalenia warunków zabudowy - co dalej?

Zaktualizowano: 3 lut 2023

Złożyłeś wniosek o warunki zabudowy, dołączyłeś wszystkie niezbędne dokumenty, a tymczasem okazuje się, że dostałeś decyzję o odmowie wydania decyzji o warunkach zabudowy lub decyzja nie w pełni Cię satysfakcjonuje. Zobacz, co możesz zrobić:Spis treści:Odmowa ustalenia warunków zabudowy - podstawa prawna

W sytuacji, gdy wójt/ burmistrz czy prezydent odmawia wydania decyzji o warunkach zabudowy, sprawdź koniecznie, jaka była podstawa prawna. Powód wydania odmowy znajdziesz w piśmie.


Najczęściej urząd argumentuje swoją decyzję powołując się na art. 61 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z tymi przepisami, aby mogła być wydana decyzja o warunkach zabudowy, należy spełnić łącznie (wszystkie) warunki tego artykułu.
Jakie muszę spełnić warunki by otrzymać decyzję o warunkach zabudowy?

warunek nr 1 "dobre sąsiedztwo"

warunek nr 2 "droga"

warunek nr 3 "uzbrojenie terenu"

warunek nr 4 "grunty nie wymagają odrolnieni"

warunek nr 5 "decyzja nie narusza przepisów szczegółowych"

warunek nr 6 "inne"Dostałeś warunki zabudowy, ale nie satysfakcjonują Cię jej parametry


Aby doszło do wydania decyzji o warunkach zabudowy wójt/ burmistrz czy prezydent zawsze przygotowuje tzw.: analizę urbanistyczną. I teraz jeśli jakiś parametr Ci nie pasuje np.: szerokość elewacji frontowej - koniecznie zapoznaj się z zapisami analizy urbanistycznej.


Sprawdź, czy ujęte w niej parametry odpowiadają temu co jest w rzeczywistości (np.: czy urzędnicy dobrze określili szerokość elewacji frontowej każdego budynku w terenie analizowanym).


Jeśli znajdziesz jakieś uchybienia śmiało możesz to podnieść w odwołaniu od decyzji o warunkach zabudowy.


Jak oprotestować warunki zabudowy? Jak napisać odwołanie do SKO od decyzji o warunkach zabudowy?


Jeżeli uważasz, że urzędnicy popełnili błąd i nie chcesz iść na ustępstwa, możesz odwołać się od wydanej decyzji o warunkach zabudowy. Odwołanie składasz do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w skrócie SKO za pośrednictwem wójta, burmistrza czy prezydenta miasta.


Wówczas wójt, burmistrz czy prezydent bez zbędnej zwłoki przekazuje wszystkie zgromadzone dokumenty do SKO.


Co to znaczy za pośrednictwem? Odwołanie składasz do SKO, ale zanosisz je do sekretariatu wójta/ burmistrza czy prezydenta. Po prostu do tego urzędu który wydał Ci tę decyzję o warunkach zabudowy.Ile mam czasu na odwołanie do SKO od decyzji o warunkach zabudowy

Tylko 14 dni. Zatem zanim zaczniesz pisać odwołanie upewnij się, że od dnia, w którym dostarczono Ci decyzję w sprawie ustalenia warunków zabudowy (lub odmowy wydania decyzji o warunkach zabudowy) nie minęło jeszcze 14 dni.

14 dni to nieprzekraczalny termin, po którym możliwość wniesienia odwołania zostaje utracona bezpowrotnie. Oczywiście są wyjątki przywrócenia tego terminu, ale musisz mieć poważny powód.Odwołanie do SKO od decyzji o warunkach zabudowy - - wzór


Jest to wzór odwołania do sko od decyzji o warunkach zabudowy
odwołanie do SKO od decyzji o warunkach zabudowy

Odwołanie do SKO od decyzji o warunkach zabudowy wzór
.docx
Download DOCX • 7KB

Odwołanie do SKO od decyzji o warunkach zabudowy - co powinno zawierać?

  • imię, nazwisko, adres korespondencyjny osoby, która ubiega się o warunki zabudowy

Pamiętaj, że nie tylko Ty możesz odwołać się od decyzji. może to zrobić również i Twój sąsiad pod warunkiem, że był stroną w postępowaniu administracyjnym. Jeśli pomagasz załatwić sprawę komuś z rodziny np. Twojej cioci, to nie zapomnij, że to ciocia musi figurować jako wnoszący odwołanie i to ona musi podpisać się pod dokumentem;

  • właściwy adres SKO. Co to znaczy? Jest 49 organów SKO. I jeśli działka znajduje się w dawnym województwie legnickim składasz dokument do SKO w Legnicy. Jeśli działka znajduje się w Nysie (woj. Opolskie) wówczas właściwym organem będzie SKO w Opolu itd.

  • nazwa i adres organu, który wydał decyzję odmawiającą ustalenia warunków zabudowy

  • numer decyzji, od której się odwołujesz oraz datę jej wydania

  • stwierdzenie, z którego będzie wynikać, że jesteś z decyzji niezadowolony (dalsze szczegółowe uzasadnienie nie jest wymagane)

  • własnoręczny podpis.


Czy odwołanie od warunków zabudowy musi zawierać uzasadnienie?

Kodeks Postępowania Administracyjnego (KPA) jest proobywatelski. Co to znaczy? Wystarczy napisać, że nie zgadzasz się z decyzją, podpisać się i w terminie złożyć pismo do właściwego urzędu. I to wszystko. Wówczas Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) będzie musiało zająć się Twoją sprawą.


Ale czy będzie ono rozpatrzone na Twoją korzyść - nie sądzę. Jeśli ten wyższy urzędnik z SKO nie będzie miał podstaw, paragrafów to myślę, że też nie będzie dogłębnie analizował Twojej sprawy.


Zatem pisząc odwołanie warto dostarczyć mu argumentów - a one mogą być przeróżne. Wszystko zależy od Ciebie, ale pamiętaj by podpierać się przepisami czy liczbami.Jaka jest szansa, że odwołanie zostanie uwzględnione?

Z doświadczenia wiem, że zawsze można podważyć ustalenia warunków zabudowy. Zazwyczaj są to niuanse, ale warto ich szukać. Natomiast jak to w życiu bywa: sąd sądem, - ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie💥

Jeśli zależy Ci na skutecznym odwołaniu się od otrzymanej decyzji, pamiętaj, że jesteśmy do Twojej dyspozycji. U nas możesz szybko i łatwo zlecić napisanie odwołania od warunków zabudowy. Dzięki temu znacznie zwiększysz szanse na pomyślne załatwienie sprawy.


Co potrzebujemy by napisać odwołanie do SKO

Jedyne, czego potrzebujemy do napisania odwołania do SKO to skany lub wyraźne fotografie decyzji o warunkach zabudowy (lub decyzji o odmowie wydania decyzji o warunkach zabudowy) wraz z analizą urbanistyczną. Działamy w całej Polsce. Nie musimy się spotykać. Załatwimy wszystko online.
Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
bottom of page