top of page
Nowoczesny dom

Hej! Nazywam się Roman Lis i od ponad 10 lat jestem architektem IARP.
Dołącz do nas, a wprost na Twojego e-maila będą trafiały nowe publikacje. Bez spamu! 

 
 

Dziękujemy za przesłanie!

  • Zdjęcie autoraRoman Lis

Rozmieszczenie pomieszczeń w domu względem stron świata

Zaktualizowano: 10 mar 2023

Cześć, dzisiaj pokażę Ci na przykładzie domu parterowego, jak zaprojektować fajny, słoneczny dom.


Powiem Ci, jak optymalnie rozmieścić pomieszczenia względem stron świata, to znaczy zobaczysz, gdzie w domu zlokalizować salon, garaż, łazienkę czy sypialnię. Opowiem Ci również o mojej ulubionej zasadzie: “podążaj za słońcem”. Szczegóły znajdziesz również pod filmem.


Spis treści:

Czy wiesz, że


odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń względem stron świata znacząco podnosi komfort jego użytkowania? Ma również ogromne znaczenie dla Twojego budżetu domowego.


Dobrze rozmieszczone pomieszczenia w domu względem stron świata to spora oszczędność energii zużywanej do ogrzania Twojego domu.Jak sprawdzić położenie domu względem stron świata


Aby dobrze rozmieścić dom względem stron świata, warto skorzystać z mapy do celów projektowych (mapy zasadniczej lub ewidencyjnej). Możesz skorzystać również z map google lub portalu internetowego np.: geoportal.gov.pl

- w znakomitej większości góra ekranu oraz góra kartki będzie pokazywać kierunek północny.


Jeśli jednak jesteś na działce, warto skorzystać z kompasu. Kompas na pewno znajdziesz w swoim telefonie po ściągnięciu odpowiedniej aplikacji.Jak określić kierunki świata w domu


Na naszej szerokości geograficznej słońce wschodzi na wschodzie, raczy nas promieniami od strony południowej i zachodzi na zachodzie – to wiemy wszyscy jeszcze z czasów szkoły podstawowej.


Ta zasada również ma wpływ na nasłonecznienie pomieszczeń w domach i mieszkaniach:

  • pomieszczenia od wschodu nasłonecznione są rano

  • pomieszczenia od południa nasłonecznione są przez większość dnia

  • pomieszczenia od zachodu nasłonecznione są po południu

  • pomieszczenia od północy słońca nie widzą w ogóle i dlatego na elewacji możemy zaobserwować zielony nalot (mech i glony)


Zasada podążaj za słońcem


Zasada podążaj za słońcem polega na tym, że pomieszczenia, w których przebywamy rano, umieścimy od strony wschodniej.


Pomieszczenia dzienne i wieczorne od strony południowej, południowo-zachodniej i zachodniej.


Garaż, garderobę, kotłownię zlokalizujemy od strony północnej - są to pomieszczenia, w których nie wypoczywamy i nie chcemy, by padało tam dużo słońca.Strony świata, a układ pomieszczeń - przykład


Skoro już wiesz, jak sprawdzić położenie domu względem stron świata oraz jak określić kierunki świata w domu, zastanów się, jakie pomieszczenia będzie zawierać Twój wymarzony dom.

Ja proponuję Ci częściowo otwartą kuchnię, salon, jadalnię, 3 sypialnie, w tym jedną master z łazienką i garderobą. W domu pewnie znajdzie się dodatkowa łazienka dla dzieci, pomieszczenie gospodarcze oraz garaż. Oczywiście potrzebujemy trochę korytarza.


Zatem rozmieszczenie pomieszczeń w domu względem stron świata będzie wyglądać tak:


rozmieszczenie pomieszczeń w domu względem stron świata
rozmieszczenie pomieszczeń w domu względem stron świata

Strony świata, a układ pomieszczeń - diagram


Jeśli taki układ domu Ci nie pasuje, zawsze możesz skorzystać z grafiki poniżej i rozmieścić pomieszczenia w domu w ten oto sposób:


Salon od południa? Czy to dobry pomysł?


W mojej ocenie salon od południa to najlepsze rozwiązanie. Najwięcej życia jest tam, gdzie jest najwięcej światła.


Ekspozycja południowa jest najbardziej korzystna dla pomieszczeń, w których spędzasz z rodziną najwięcej czasu w ciągu dnia. W ten sposób zapewnisz wszystkim domownikom duże dawki słonecznej witaminy D.


Lokując pomieszczenia dziennego użytku po tej stronie, sprawisz, że będą one najintensywniej ogrzane energią słoneczną i doświetlone światłem dziennym.

Strona południowa budynku jest doświetlona światłem słonecznym najdłużej w ciągu dnia. Pomieszczenia te będą jasne i słoneczne.


Jakie pomieszczenia warto zlokalizować od południa: salon, jadalnia, pokoje dziecięce.


Zgadzam się również z Tobą, że latem może dojść do “przegrzania” pomieszczenia. Jest na to rozwiązanie. Nasza autorska belka i ściana solarna. Zobacz szczegóły.
Jadalnia od zachodu


Wracasz z pracy. Siadasz przy stole w jadalni i z okna widzisz zachodzące słońce.

Czy nie tak będziesz relaksować się po codziennych trudach dnia? Do mnie taka wizja przemawia na 100%. A Ty jak sądzisz?


Jakie pomieszczenia warto zlokalizować od zachodu: kuchnię, salon, jadalnię, pokoje dziecięce ewentualnie gabinet (jeśli pracujesz popołudniami w domu).


Osoby o nocnym trybie życia prawdopodobnie lepiej będą funkcjonować w pomieszczeniu, którego okna wychodzą na zachód.Sypialnia od wschodu


Tak. Ranne ptaszki i osoby, które po prostu muszą wcześnie wstawać, np. do pracy, z pewnością docenią wschodnią ekspozycję ich sypialni, gdzie poranne słońce zapewni im przyjemną pobudkę.


Jakie pomieszczenia warto zlokalizować od wschodu: kuchnię, gabinet, sypialnię.Strona północna – pomieszczenia gospodarcze


W zasadzie od północy lokalizujemy pomieszczenia, w których nie chcemy przebywać tzn.: garaż, kotłownię, garderobę, spiżarnię, wiatrołap, korytarz i kuchnię.


Aby maksymalnie obniżyć rachunki za ogrzewanie domu, od tej strony bezwzględnie unikaj montowania okien. Przez okna – nawet najbardziej szczelne i najwyższej jakości – ucieka ciepło, gdy nie pada na nie słońce.Strony świata, a układ pomieszczeń – energooszczędność realne zyski

Człowiek od zarania dziejów wiedział, że źródłem życia i energii jest słońce.

Domy, w których pomieszczenia dzienne wychodzą na południe wykorzystują moc słońca, czyli czerpią jego energię do ogrzewania pomieszczeń w sposób bezpośredni.


Z obliczeń wynika, że tak lokalizując okna na południe zyskujemy około 15 % potrzebnej energii do ogrzewania domu. Reasumując, rachunki za ogrzewanie Twojego domu będą mniejsze.


Czy nie tak powinna wyglądać nowoczesna architektura?


Przystępując do realizacji domu na zamówienie, zwróć uwagę, jaki jest układ jego pomieszczeń i czy będzie możliwe odpowiednie usytuowanie go na działce względem stron świata.


Ale jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości, jak to wszystko poukładać, zarezerwuj konsultację architektoniczną lub zamów indywidualny projekt domu.Na Twoim przykładzie omówimy, jak znaleźć najlepsze rozwiązanie. A teraz kłaniam się nisko

i do zobaczenia.
Marian, tu jest jakby luksusowo


bottom of page