top of page
Nowoczesny dom

Hej! Nazywam się Roman Lis i od ponad 10 lat jestem architektem IARP.
Dołącz do nas, a wprost na Twojego e-maila będą trafiały nowe publikacje. Bez spamu! 

 
 

Dziękujemy za przesłanie!

  • Zdjęcie autoraRoman Lis

9️⃣ praktycznych zasad. Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej?👀👍🤝

Zaktualizowano: 31 sty 2023

O co chodzi z tym procesem budowy domu? Wytłumaczę Ci to od podstaw w alfabecie disinn. Dzisiaj lekcja z literką "A" w tle. "A" jak Ale jak to? To ja nie mogę wybudować tego domu na swojej działce? Niestety takie słowa powiedział nasz bohater Pan Nowakowski, którego wspólnie z Tobą przeprowadzę przez cały proces budowy domu. Dzisiaj dowiesz się na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze działki budowlanej tak by uniknąć niepotrzebnego stresu.Coraz częściej okazuje się, że po zakupie działki nie można wybudować na niej swojego wymarzonego domu. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ każda działka w Polsce ma jakieś ograniczenia w zabudowie a świadomy zakup działki budowlanej wymaga najczęściej wiedzy z zakresu prawa nieruchomości, zagospodarowania przestrzennego, prawa budowlanego, geodezji i geotechniki. Na tym etapie jesteś już "bombardowany" pojęciami jak: służebność, droga konieczna, decyzja o warunkach zabudowy, analiza urbanistyczna, wypis i wyrys z ewidencji gruntów, wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania terenu, mapa zasadnicza, mapa ewidencyjna, obowiązująca linia zabudowy, nieprzekraczalna linia zabudowy, intensywność zabudowy, teren biologicznie czynny, ilość kondygnacji, wyłączenie gruntów z produkcji rolnej, odrolnieniu i tak dalej. Często pozornie "bezproblemowa" działka może okazać się "Puszką Pandory". Zatem


na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej? Poznaj 9 moich sprawdzonych zasad:


Zasada nr 1 Sprawdź zapisy planu miejscowego, a w przypadku braku planu wystąp o warunki zabudowy.


Zasada nr 2

Upewnij się, że działka posiada dostęp do drogi publicznej. Niby oczywiste ale tutaj najczęściej bywają poważne zgrzyty. Dlaczego? Działki bez dostępu do drogi publicznej nie można zabudować tzn.: nie dostaniemy decyzji o pozwoleniu na budowę!


Zasada nr 3

Zwróć uwagę czy działka pod dom posiada dostęp do mediów: tzn.: wody, kanalizacji sanitarnej, energii elektrycznej oraz sieci gazowej.


Zasada nr 4

Zamów opinię geotechniczną. Z opinii dowiemy się czy grunt jest nośny i czy występuje problem z wodą. Dzięki tej informacji unikniesz wielu nieprzyjemnych kosztów na etapie realizacji fundamentów.


Zasada nr 5

Zweryfikuj klasy gruntu. Jeżeli kupujesz grunty rolne dobre klasy pamiętaj, że podlegają one obowiązkowej opłacie za ich wyłączenie.


Zasada nr 6

Zastanów się czy wielkość i kształt działki Ci odpowiada. Zwróć uwagę na usytuowanie działki względem stron świata i drogi dojazdowej.


Zasada nr 7

Oceń jak daleko będziesz mieć do sklepu, przystanku komunikacji miejskiej, szkoły, przedszkola, lasu, jeziora, drogi szybkiego ruchu i innych generatorów hałasu i emiterów nieprzyjemnych zapachów.


Zasada nr 8

Doczytaj czy Twoja działka nie znajduje się na obszarach chronionej przyrody, terenach objętych nadzorem konserwatorskim czy archeologicznym. Więcej takich ograniczeń znajdziesz w zapisach planu miejscowego. W przypadku jego braku wrócić do zasady nr 1. Czyli wystąp o decyzje o warunkach zabudowy.


Zasada nr 9

W zasadzie ten krok powinien być wykonany w pierwszej kolejności tzn.: przeczytaj uważnie zapisy księgi wieczystej w szczególności działu trzeciego. Jeśli jest pusty to super. Jeśli jednak coś tam jest napisane bądź ostrożny.


 

Jeśli nie wiesz czy wybrana działka jest OK, masz problem z podjęciem decyzji lub po prostu chcesz porozmawiać z architektem na temat zakupu działki to zapraszam Cię na mobilne mKonsultacje z architektem.
 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej?

checklist - 9 sprawdzonych zasad

checklist_na co zwrócić uwagę przy wyborze działki budowlanej
.pdf
Pobierz PDF • 427KBComments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page