top of page
Nowoczesny dom

Hej! Nazywam się Roman Lis i od ponad 10 lat jestem architektem IARP.
Dołącz do nas, a wprost na Twojego e-maila będą trafiały nowe publikacje. Bez spamu! 

 
 

Dziękujemy za przesłanie!

  • Zdjęcie autoraRoman Lis

Domy bez pozwolenia na budowę dla wszystkich. Rząd zapowiada gigantyczną zmianę🏠‼

Zaktualizowano: 16 paź 2022

Na czwartkowej konferencji prasowej (23.06.2022 roku) minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział, że rząd chce od 2023 roku zrezygnować z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę dla domu, ale pod pewnymi obostrzeniami.Jak ma to wyglądać?


Rządzący chcą znacząco rozszerzyć pomysł domów bez pozwolenia. W tym momencie obowiązuje limit powierzchni zabudowy wynoszący 70 metrów kwadratowych. Od przyszłego roku, jak poinformował minister wymóg uzyskania pozwolenia na budowę praktycznie zniknie. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie będzie żadnych ograniczeń.


Zatem będziesz mógł wybudować dom jednorodzinny dwukondygnacyjny. Inaczej mówiąc wybudujesz bez pozwolenia na budowę:

  • dom parterowy z piwnicą,

  • dom piętrowy z użytkowym poddaszem, ale za to już bez piwnicy,

  • dom z dwiema pełnymi kondygnacjami (bez piwnicy oraz poddasza),

Wg. zapowiedzi nie będzie ograniczeń powierzchniowych👍🏽 i co istotne reforma obejmie wyłącznie inwestorów budujących domy, w których sami zamierzają zamieszkać. Tym samym jeżeli planujesz wybudować dom z myślą jego sprzedaży będziesz musiał postępować wg. tradycyjnej ścieżki.


Warto także zauważyć, że domy jednorodzinne bez pozwolenia wciąż nie oznaczają zupełnego braku formalności przy budowie domu Te mają jednak zostać znacząco uproszczone. Ze słów ministra wnioskujemy, że będziesz potrzebować conajmniej:

  • mapy do celów projektowych;

  • opinii geotechnicznej;

  • projektu zagospodarowania terenu;

  • projektu architektoniczno - budowlanego;

  • projektu technicznego;

  • kierownika budowy do prowadzenia budowy,

zakładam również, że inwestycja nie będzie mogła oddziaływać na działki sąsiednie. Natomiast sama procedura odbioru ma być skrócona do minimum (ma wystarczyć podpis kierownika budowy o zakończeniu prac budowlanych).

Oczywiście nie tylko indywidualny projekt domu ,ale również projekt kupiony w internecie będzie musiał być zgodny z planem miejscowym, a w przypadku jego braku decyzją o warunkach zabudowy.


Tutaj znajdziesz ofertę: Przygotujemy Ci wniosek o warunki zabudowy Tutaj znajdziesz zbiór informacji: Jak przygotować wniosek o warunki zabudowy


Czy domy jednorodzinne bez pozwolenia na budowę mają szansę się przyjąć wsród inwestorów?


Tego nie wiem. Wiem natomiast, że domy do 70 m2 bez pozwolenia to "iluzja wolności". Od stycznia 2022 roku czyli od daty wprowadzenia przepisów do czerwca 2022 roku rozpoczęto budowę 304 takich domów. Na tle regionów wybija się województwo opolskie z 2 (dwoma!) takimi budynkami. Na drugim biegunie jest województwo mazowieckie - ma już rozpoczętych 51 budów.


Czy jest to dobra zmiana?


Poluzowanie wymogów formalnych przy stawianiu takiego domu jednorodzinnego, jak już wspomniałem nie oznacza ich braku. Zmiana na pewno zmierza w dobrym kierunku.

Ważne jest też, by uczestnicy procesu inwestycyjnego (Inwestor, architekt, kierownik budowy) przestrzegali prawa jakie będzie obowiązywać i nie "chodzili na skróty".

Natomiast zaproponowana zmiana, może okazać się iluzją - w dalszym ciągu będziesz musiał zrealizować indywidualny projekt domu przez architekta lub wykonać adaptację projektu gotowego.


A Ty co o tym sądzisz?


koniecznie daj znać w komentarzu.

Tak na koniec mam dla Ciebie krótki film pt.: Dom 70 m2 bez pozwolenia. Poznaj 5 zasad formalnych budowy domu.


コメント

5つ星のうち0と評価されています。
まだ評価がありません

評価を追加
bottom of page